Deli 99

Open Everyday

Mon-Fri: 7:00 A.M. – 7:00 P.M.
Sat: 8:00 A.M. – 7:00 P.M.
Sun: 8:00 A.M. – 5:00 P.M.

Free WIFI
Family-friendly
Smoke-free
Eat-in or take-away!
Click here for our menu

Phone: +420 721 750 786
Email: deli99@deli99.cz

Start your day off right with a nice, big cup of coffee, smooth latte, or strong shot of espresso and one of our freshly-baked pastries, bagels, breads, or delicious homemade waffles.

If you are stopping in for lunch, you can choose from a wide variety of sandwiches, paninis and fresh salads, with plenty of vegetarian and gluten-free options available. Finish your lunch off with one of our baked goodies or just order a coffee ‘to go’ and you are all set to head out exploring again.

Deli 99 is located just next to the Budějovická Gate, across the street from Hostel 99 and a mere 3 minute walk from the bus stop to/from Prague. Its cheery interior, comfy seating, fresh and tasty food and drink and friendly service make it a great place to have a coffee and bite to eat while you chat with friends, read a newspaper or check your email (free WIFI available). A non-smoking environment.

Looking forward to seeing you.

Vítejte na našich stránkách.
Vykročte do nového dne správnou nohou. Potěšte se ráno, v poledne nebo večer velkým šálkem kávy, lahodným cappuccinem nebo silným espressem. Vstřebejte vůni čerstvě umleté kávy, upečeného pečiva a domácích vaflí v různých obměnách. Vychutnejte si grilované sendviče, bagely, saláty, domácí banánový chléb a dezerty z rodinné cukrárny MOKA.

Bude nám ctí, potěší-li Vás příjemné prostředí naší nekuřácké kavárny, stejně tak jako Vám připravit veškerý sortiment s sebou, včetně kávy.

Na objednávku Vám upečeme bezlepkový chléb. (tel.:721 750 786)

Deli 99 se nachází u Budějovické Brány, která byla postavena na konci 16. Století za vlády Petra Voka z Rožmberka. Jedná se o jedinou dochovanou bránu z opevnění Českého Krumlova, které dominují funkční sluneční hodiny.

Budějovická Brána je úvodem do historického centra Českého Krumlova. Nachází se 3 minuty od autobusové zastávky Špičák, směr České Budějovice, Praha. Sousedí s Hospodou99 a Hostlem99.

Přejeme Vám příjemný pobyt v Českém Krumlově a těšíme se na Vaši návštěvu.